SM sprint kvalmå 2009-07-27 14:33
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21 Kval A  (3 3100 m                      

    1   (0002) Emil Wingstedt                   3 Leksands OK                  13:44          
    2   (0059) Thomas Carlsson           87     3 Malungs OK Skogsmårdarna     14:40          
    3   (0014) Henrik Löfås              83    17 OK Linné                     14:42          
    4   (0060) Christian Nielsen         78     6 IFK Göteborg                 14:46          
    5   (0231) Frederic Tranchand        88     6 Sävedalens AIK               14:54          
    6   (0022) Jonas Pilblad             77     6 IFK Göteborg                 14:55          
    7   (0036) Erik Rost                 85     3 Malungs OK Skogsmårdarna     14:57          
    8   (0078) Erik Engstrand            81     6 IFK Göteborg                 14:58          
    9   (0122) Rikard Pentonen           83     6 IFK Göteborg                 15:32          
   10   (0074) Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          15:36          
   11   (0136) Anders Kleist             80    23 OK Denseln                   15:43          
   12   (0101) Per Brolund               81    23 OK Denseln                   15:44          
   13   (0035) Mats Röjgård              69    23 OK Kolmården                 16:05          
   14   (1046) Simon Svensson            83    13 OK Pan-Kristianstad          16:13          
   15   (0303) Giacomo Seidenari         79    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:15          
   16   (0236) Anders Boström            82    15 Järfälla OK                  16:25          
   17   (0117) Fredrik Johansson         86    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:26          
   18   (1426) Yuri Omelchenko           71     1 OK Orion                     16:36          
   19   (0102) Martin Härberg            85    15 Järla Orientering            16:40          
   20   (0260) Tobias Ahnoff             77     6 Göteborg-Majorna OK          16:47          
   21   (0524) Edvin Karlsson            80    23 OK Denseln                   17:13          
   22   (0162) Markus Johansson          87     6 IFK Göteborg                 17:21          
   23   (0300) Johan Hamelius            88     3 Stora Tuna OK                17:47          
   24   (0164) Mattias Andersson         88    12 OK Tisaren                   17:57          
   25   (0258) Henrik Olsson             84    15 Täby OK                      18:08          
   26   (0439) Andreas Källming          83    14 IK Hakarpspojkarna           18:29          
   27   (0134) Johan Israelsson          79     3 Stora Tuna OK                18:34          
   28   (1425) Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     19:58          
   29   (0362) Martin Söderberg          76     1 OK Orion                     20:12          
   30   (0211) Tobias Wahlgren           86    14 IK Hakarpspojkarna           20:45          
   31   (0426) Jonatan Larsson           80     2 Uddevalla OK                 22:00          

        (1080) Dan Krantz                48    20 IK Gandvik                Ej godk.          
        (0365) Stefan Jonsson            87     3 Malungs OK Skogsmårdarna  ej start          
        (0519) Jens Öström               88    18 OK Tyr                    ej start          
        (0196) Göran Anlind              81    15 Täby OK                   ej start          



H21 Kval B  (3 3200 m                      

    1   (0166) Erik Holmberg             88    14 IK Hakarpspojkarna           14:40          
    2   (0030) Johan Aronsson            88    12 OK Tisaren                   14:47          
    3   (0052) Stepan Kodeda             88     3 IFK Moras OK                 14:50          
    3   (0046) Erik Liljequist           88    14 OK Älme                      14:50          
    5   (0013) Marcus Millegård          85     6 Sävedalens AIK               14:53          
    6   (0005) Mattias Karlsson          72    14 IK Hakarpspojkarna           15:01          
    7   (0070) Ola Martner               87     6 Göteborg-Majorna OK          15:08          
    8   (0133) Henrik Eliasson           83     6 IFK Göteborg                 15:20          
    9   (0228) Magnus Carlstedt          85     6 Sävedalens AIK               15:31          
   10   (0063) Jonas Engström            83    16 OK Hällen                    15:52          
   11   (0096) David Bejbom              86    20 Vänersborgs SK               15:55          
   12   (0183) Joakim Ingelsson          63     5 OK Hammaren                  16:00          
   13   (0271) Anatolijs Tarasovs        87    16 Ärla IF                      16:13          
   14   (0298) Andrew Quin               78    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:20          
   14   (0083) Tomas Hallmén             70    12 OK Tisaren                   16:20          
   16   (0215) Mikael Eliasson           87     6 Göteborg-Majorna OK          16:23          
   17   (0341) Karl Tiselius             84     6 Göteborg-Majorna OK          16:29          
   18   (0241) Per-Anders Eggertsen      81     6 IFK Göteborg                 16:38          
   18   (0158) Martin Larbo              75    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:38          
   20   (0477) Oskar Sibeck              81    18 OK Tyr                       16:44          
   21   (0401) Mikus Zagata              88    14 IK Hakarpspojkarna           16:46          
   22   (0123) Mattias Johansson         80    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:53          
   23   (0103) Henrik Jansson            85    14 IK Hakarpspojkarna           16:56          
   24   (0113) Magnus Palm               79     6 Göteborg-Majorna OK          16:57          
   25   (0445) Jacob Westerberg          78    23 Linköpings OK                17:54          
   26   (0659) Fredrik Eriksson          82    14 Bredaryds SOK                18:09          
   27   (0997) Gunnar Elveljung          70     6 IFK Göteborg                 18:15          
   28   (0248) Andréas Andersson         78     6 IFK Göteborg                 18:49          
   29   (0367) Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 19:46          
   30   (1125) Joakim Gustavsson         88    20 Tibro OK                     37:26          

        (0310) Anders Påhlman            76    20 Istrums SK                Ej godk.          
        (0023) Graham Gristwood          84    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (1413) Kristian Algers           75    16 OK Hällen                 ej start          
        (1428) Oscar Gustafsson          88    13 Skåneslättens OL          ej start          
        (0139) Mattias Niggli            73    20 Ulricehamns OK            ej start          



H21 Kval C  (3 3100 m                      

    1   (0132) Petter Jönsson            84    15 Järla Orientering            14:16          
    2   (0093) Oleksandr Kratov          85     1 OK Orion                     14:28          
    2   (0026) Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     14:28          
    4   (0019) Lukas Peterson            86    19 IFK Umeå                     14:35          
    5   (0051) Peter Hemmyr              77    15 Järla Orientering            14:47          
    6   (0008) Mattias Karlsson          84    14 Emmaboda Verda OK            14:50          
    7   (0068) Hans Brolund              81    23 OK Denseln                   14:57          
    8   (0182) Erik Ivarsson Sandberg    87    23 OK Denseln                   15:01          
    9   (0049) Claus Hallingdal Bloch    77    13 OK Pan-Kristianstad          15:07          
   10   (0089) Joakim Hederskog          83    14 IK Hakarpspojkarna           15:16          
   11   (0181) Johan Goth                88    23 Linköpings OK                15:29          
   12   (0126) David Lingfors            87    14 IK Hakarpspojkarna           15:33          
   13   (0140) Erik Tengvall             84    20 Vänersborgs SK               15:38          
   14   (0064) Jakob Lööf                85    13 OK Pan-Kristianstad          15:45          
   15   (0027) Erik Andersson            82    23 OK Denseln                   15:50          
   16   (0324) Jonatan Francén           86    23 Tjällmo-Godegårds OK         16:05          
   17   (0217) Nick Barrable             74    15 OK Ravinen                   16:11          
   18   (0226) Jonas Bäckström           85     3 Malungs OK Skogsmårdarna     16:25          
   18   (0108) Tommy Andersson           73    20 Vänersborgs SK               16:25          
   20   (0289) Mattias Larsson           78     6 IFK Göteborg                 16:31          
   21   (1427) Tobias Lindell            82    20 Vänersborgs SK               16:34          
   22   (0143) Johan Greger Larsson      76     6 IFK Göteborg                 16:43          
   23   (0291) Johan Hellman             79    20 Vänersborgs SK               16:53          
   24   (0332) Martin Hederskog          88     3 Malungs OK Skogsmårdarna     16:58          
   25   (0471) Erik Tholén               72    20 OK Skogshjortarna            17:48          
   26   (0374) Emil Kalered              88    23 Skogspojkarnas OK            18:10          
   27   (0378) Christian Enberg          74    23 Linköpings OK                19:16          
   28   (0748) Olof Krantz               88    20 IK Gandvik                   20:01          
   29   (1264) Johan Lidström            84     6 OK Landehof                  21:41          
   30   (0974) Anton Pettersson          88    20 Mariestads FK                22:12          

        (0246) Markus Adolfsson          83    23 Linköpings OK             Ej godk.          
        (1179) Karl Jansson              88    20 Främmestads IK            ej start          
        (0247) Johan Eriksson            87     5 Gävle OK                  ej start          
        (0456) Linus Lauri               88    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          
        (0006) William Lind              85     3 Malungs OK Skogsmårdarna  ej start          
        (0110) Erik Pettersson           87    17 OK Linné                  ej start          



H20 Kval A  (2 3000 m                      

    1   (0095) Kalle Johansson           89     7 Halmstad OK                  14:08          
    2   (0208) Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      14:23          
    3   (0170) Erik Pettersson           90    15 Attunda OK                   14:36          
    4   (0220) Anders Carlsson           89     7 Halmstad OK                  14:47          
    5   (0175) Jesper Lysell             89     8 Rehns BK                     14:48          
    6   (0355) Nicolas Simonin           89    12 OK Tisaren                   14:49          
    7   (0225) Emil Hjalmarsson          89    14 OK Njudung                   15:04          
    8   (0213) Hans Persson              89     5 Gävle OK                     15:52          
    9   (0278) Olof Sandgren             89     1 OK Orion                     15:55          
   10   (0422) Erik Nilsson-Simkovics    89    20 Ulricehamns OK               15:59          
   11   (0275) Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  16:14          
   12   (0621) Zemgus Zagata             89    14 IK Hakarpspojkarna           16:18          
   13   (1414) Matej Kamenicky           90     3 OK Kåre                      16:21          
   14   (0781) Ivar Svartholm            90    11 Gammelstads IF               17:52          
   15   (0696) Erik Gustafsson           90     7 OK Nackhe                    18:37          
   16   (0620) Jonas Kärrström           90    15 Tullinge SK                  19:15          
   17   (0780) Mattias Olofsson          89    17 OK Enen Enköping             19:24          
   18   (0550) Håkan Granefelt           89    18 OK Tyr                       19:44          
   19   (0542) Kristian Dahlström        89     3 IFK Moras OK                 20:57          
   20   (1432) Andreas Liljegren         89     4 Gotlands Bro OK              22:01          
   21   (0017) Gustav Bergman            90    15 OK Ravinen                   24:35          
   22   (0886) Anders Reimertz           90    14 Eksjö SOK                    27:50          

        (0884) Niklas Reinholdsson       90    17 IF Thor                   Ej godk.          
        (0481) Oskar Daniels             90    15 Attunda OK                ej start          
        (0356) Anders Hedberg            90     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0678) Fredrik Larsson           89    12 Hagaby GoIF               ej start          
        (0077) Rassmus Andersson         90     3 Stora Tuna OK             ej start          



H20 Kval B  (2 3000 m                      

    1   (1431) Mattias Kyburz            90    12 OK Tisaren                   13:39          
    2   (0040) Erik Johansson            89     7 Halmstad OK                  14:07          
    3   (0207) Gustav Nordström          89     5 Gävle OK                     14:32          
    4   (0100) Jonas Leandersson         90    18 OK Tyr                       14:35          
    5   (0286) Christoffer Eskilsson     89    15 Haninge SOK                  14:56          
    6   (0178) Carl Wiking               89     3 OK Kåre                      15:00          
    7   (0229) Daniel Hájek              89    15 Täby OK                      15:10          
    8   (0219) Arturs Paulins            89     8 Rehns BK                     15:22          
    9   (0214) Johan Lindberg            90    23 OK Denseln                   15:37          
    9   (0125) Oskar Sjöberg             90    15 Täby OK                      15:37          
   11   (1400) Jan Klapal                90     3 OK Kåre                      15:55          
   12   (0352) Johan Kärrström           90    15 Tullinge SK                  16:05          
   13   (0417) Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               16:08          
   14   (0363) Johan Sjögren             90    23 Tjällmo-Godegårds OK         17:27          
   15   (0662) Joel Francén              89    23 Tjällmo-Godegårds OK         17:32          
   16   (0643) Alexander Westberg        89    20 OK Tranan                    17:33          
   17   (0487) Erik Johansson            90    20 OK Tranan                    17:35          
   18   (0757) Johan Nyman               89    20 IF Hagen                     19:31          
   19   (0586) Petter Irewall            89    23 Tjällmo-Godegårds OK         19:33          
   20   (0938) Dennis Nyqvist            90     2 OK Gipen                     21:27          
   21   (0733) Henrik Tosteberg          90    23 Linköpings OK                23:28          
   22   (0881) Oskar Börjeson            90    20 Ryda SK                      23:29          
   23   (0553) Daniel Örn                89    14 IK Hakarpspojkarna           25:18          

        (0266) Eric Rosander             89    23 Finspångs SOK             Ej godk.          
        (0073) Anton Tynong              89     5 Gävle OK                  j fullf.          
        (0791) Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK          ej start          
        (0504) Emil Svalbring            90    14 Målilla OK                ej start          



H20 Kval C  (2 3000 m                      

    1   (0041) Olle Boström              90    15 Järla Orientering            13:57          
    2   (0292) Simon Hollbeck            90    15 Bromma-Vällingby SOK         14:19          
    3   (0107) Jerker Lysell             89     8 Rehns BK                     14:36          
    4   (0109) Christian Hjalmarsson     89    14 OK Njudung                   14:41          
    5   (0062) Johan Runesson            90    12 OK Tisaren                   15:10          
    6   (0218) Henrik Berg               89    15 Bromma-Vällingby SOK         15:22          
    6   (0180) Kent Ohlsson              89    15 Haninge SOK                  15:22          
    8   (1430) David Gottfridsson        90    18 OK Tyr                       15:33          
    9   (0326) Simon Andersson           90    20 OK Kullingshof               15:53          
   10   (0263) Peter Eriksson            89    23 Linköpings OK                15:56          
   11   (0646) David Jonsson             90    20 OK Klyftamo                  16:12          
   12   (0373) Simon Waller              90    11 OK Vargen                    16:17          
   13   (0232) Oscar Vångell             89    23 Linköpings OK                16:24          
   14   (0496) Adam Ivarsson             90    15 Haninge SOK                  17:00          
   15   (0497) Albin Pettersson          90    20 Mariestads FK                17:37          
   16   (0198) Victor Silvemark          89     3 Dalaportens OL               17:40          
   17   (0405) Gustav Eklöf              90    20 Ulricehamns OK               17:58          
   18   (0754) Marcus Hansson            90     2 OK Gipen                     17:59          
   19   (0654) Adam Sandstedt            90    14 Eksjö SOK                    18:26          
   20   (0560) Andreas Karlsson          90    20 Mariestads FK                21:08          
   21   (0809) Mikael Johansson          90     2 OK Skärmen                   21:21          
   22   (1353) Adam Reger                89     3 Stora Tuna OK                21:57          
   23   (1429) Reto Trachsel             90    12 OK Tisaren                   24:13          

        (0743) Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
        (1082) Oskar Krantz              89    20 IK Gandvik                Ej godk.          
        (0216) Simon Sanderi             90    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
        (0581) Axel Mattsson             89    15 Järla Orientering         ej start          
        (0793) Erik Bernérus             90     6 Sävedalens AIK            ej start          



H18 Kval A  (3 2900 m                      

    1   (0032) Albin Ridefelt            91    17 OK Linné                     13:40          
    2   (0574) Eric Börjeskog            92    16 OK Tor                       14:01          
    3   (0612) Johan Salomonsson         92    20 Vänersborgs SK               14:04          
    4   (0398) Oskar Svensson            92    23 Finspångs SOK                14:06          
    5   (0299) Anton Sjökvist            91     3 Stora Tuna OK                14:10          
    6   (0392) Fredrik Edén              92     3 OK Kåre                      14:11          
    7   (0653) Mandus Ridefelt           93    17 OK Linné                     14:48          
    8   (1420) Jamie Stevenson           92    15 OK Ravinen                   14:52          
    9   (1399) David Procházka           91     3 OK Kåre                      15:04          
   10   (0459) Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          15:09          
   11   (0307) Jakob Enmark              91     5 Gävle OK                     15:14          
   12   (0716) Daniel Svensson           92     3 IFK Moras OK                 15:43          
   13   (0457) Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               15:47          
   14   (0523) Karl-Johan Westberg       92    20 OK Tranan                    15:54          
   15   (1441) Christoffer Ohlsson       91     2 Uddevalla OK                 15:55          
   16   (0521) Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                    16:08          
   17   (0861) Joakim Eliasson           93     6 OK Alehof                    16:45          
   18   (0615) Mikael Andersson          91     7 IF Rigor                     16:57          
   19   (1107) Pontus Öström             93    18 OK Tyr                       17:10          
   20   (1148) Anders Ohlsson            93     2 Uddevalla OK                 18:23          
   21   (0898) Johan Alfredsson          92    12 OK Tisaren                   18:42          
   22   (0814) Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken               18:47          
   23   (0647) Anton Sundin              91    16 Strängnäs-Malmby OL          18:55          
   24   (1366) Dag Stridh                91     2 OK Gipen                     19:06          
   25   (1442) Niklas Österlund          91    20 Ulricehamns OK               19:16          
   26   (0713) Jon Åkesson               92     8 Forsa OK                     19:30          
   27   (1421) Rob Gardner               91    15 OK Ravinen                   21:03          
   28   (0589) Alexander Nilsson         92     4 Gotlands Bro OK              21:15          
   29   (0896) Victor Flingmark          94     2 Uddevalla OK                 21:44          
   30   (0806) Jakob Segerslätt          91    13 Skåneslättens OL             22:20          
   31   (0766) Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   22:44          

        (0751) Torbjörn Kölzow           91    15 OK Ravinen                ej start          
        (0841) Adam Hellstadius          91    16 OK Hällen                 ej start          



H18 Kval B  (3 2900 m                      

    1   (0150) Martin Regborn            92    12 Hagaby GoIF                  13:27          
    2   (0609) Andreas Holmberg          92     3 IFK Moras OK                 14:37          
    3   (0644) Daniel Lindgren           91    17 OK Linné                     14:42          
    4   (0386) Fredrik Ingelsson         92     5 Ockelbo OK                   14:51          
    5   (0515) Love Berzell              92    15 Attunda OK                   15:05          
    6   (0399) Martin Sand               91    12 OK Tisaren                   15:06          
    7   (1299) Jens Wängdahl             93     2 OK Gipen                     15:16          
    8   (0463) Stepan Zimmermann         91    15 Attunda OK                   15:21          
    9   (1419) Peter Bray                93    15 OK Ravinen                   15:51          
   10   (0622) Axel Roos Hansson         91    15 Täby OK                      15:58          
   11   (0454) Fredrik Carlsson          92    15 Täby OK                      16:02          
   12   (0672) Gustav Stenberg           91    20 OK Skogshjortarna            16:03          
   13   (0768) Johan Sandström           92     2 OK Gipen                     16:06          
   13   (0339) Oscar Andersson           91     3 Stora Tuna OK                16:06          
   15   (1401) Petr Boril                91     3 OK Kåre                      16:20          
   16   (0572) Henning Hall              91    16 Nyköpings OK                 16:25          
   17   (0707) Andreas Calleberg         92     8 Söderhamns OK                16:48          
   18   (0799) Martin Blomgren           92     3 Stora Tuna OK                16:57          
   19   (1101) Krister Kölzow            93    15 OK Ravinen                   17:03          
   20   (1180) Anton Sundgren            93    17 Vallentuna-Össeby OL         17:11          
   21   (1439) Erik Fernlund             91     3 Säterbygdens OK              17:40          
   22   (0719) Anton Hallor              92    12 OK Tisaren                   18:03          
   23   (0530) Joakim Carlsson           92    15 Täby OK                      18:07          
   24   (0865) Niklas Olsson             92     3 IFK Moras OK                 18:24          
   25   (1422) Will Gardner              93    15 OK Ravinen                   18:27          
   26   (0592) Viktor Öhlén              91    21 Surahammars SOK              18:28          
   27   (0749) Fredrik Mattsson          92     3 OK Kåre                      19:04          
   28   (0288) Christer Garpenlund       92    12 KFUM Örebro OK               19:29          
   29   (0906) Isak Krantz               92    20 IK Gandvik                   20:22          
   30   (0818) Felix Palmgren            92    14 Eksjö SOK                    24:34          
   31   (0839) Martin Jansson            92    17 OK Rodhen                    25:10          
   32   (1440) Ivars Klavins             93    16 Ärla IF                      25:42          
   33   (0894) Markus Krona              91    20 OK Skogshjortarna            32:01          



H18 Kval C  (3 2900 m                      

    1   (0163) Rickard Ohlsson           91    15 Haninge SOK                  13:44          
    2   (0416) Jonas Nordström           91    15 Tullinge SK                  14:12          
    3   (0250) Joakim Svensk             91     3 Stora Tuna OK                15:02          
    4   (0449) Christian Kollberg        91    15 Järla Orientering            15:06          
    5   (0345) Johan Högstrand           92    20 Markbygdens OK               15:08          
    6   (0593) Daniel Martinsson         91     6 Göteborg-Majorna OK          15:11          
    7   (0383) Oscar Carlsson            91    14 Eksjö SOK                    15:18          
    8   (0626) Jesper Öström             92    18 OK Tyr                       15:30          
    9   (1438) Rudolfs Zernis            94    16 Ärla IF                      15:45          
   10   (0492) Simon Hedlund             91    21 Köping-Kolsva OK             15:49          
   11   (0639) Anton Österblad           91     1 OK Skogsfalken               15:55          
   12   (0556) Viktor Antonsson          91    14 Eksjö SOK                    15:56          
   13   (0470) Love Sintring             92    12 Hagaby GoIF                  15:58          
   14   (0601) Nils Spetz                91    20 Ulricehamns OK               16:02          
   15   (0769) Adam Karlsson             91    12 Hagaby GoIF                  16:04          
   16   (1418) Graham Hemingway          93    15 OK Ravinen                   16:26          
   17   (0824) André Sahlsten            92    15 OK Ravinen                   16:42          
   17   (1238) Martin Olsson             93    15 Täby OK                      16:42          
   19   (1099) Andreas Leandersson       91    18 OK Tyr                       16:49          
   20   (1436) Fredrik Ögren             93    11 Bergnäsets AIK               17:05          
   21   (0796) Martin Dehlin             91     1 OK Orion                     17:11          
   22   (0727) Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken               17:43          
   23   (0887) Torbjörn Jacobsson        92    17 OK Rodhen                    17:53          
   24   (0867) Johan Montén              92     3 Domnarvets GOIF              17:59          
   25   (0567) Joel Lenell               92    15 OK Ravinen                   18:00          
   26   (0704) Linus Ericson             92    16 Södertälje-Nykvarn OF        18:05          
   27   (0836) David Johansson           92    20 Rydboholms SK                18:25          
   28   (1407) Sebastian Inderst         92    14 Eksjö SOK                    19:15          
   29   (0907) Olle Åsberg               91    20 Tibro OK                     20:37          
   30   (1437) Andreas Bergqvist         92     3 Stora Tuna OK                22:14          

        (0744) Joakim Karlsson           92    20 Mariestads FK               Felst.          
        (0685) Linus Rapp                92     3 IFK Moras OK              ej start          
        (1191) Marcus Andersson          94    22 OK Nolaskogsarna          ej start          



H18 Kval D  (3 2900 m                      

    1   (0212) Göran Winblad             91     8 Rehns BK                     13:48          
    2   (0595) Robert Vångell            92    23 Linköpings OK                14:30          
    3   (0558) Tim Bjärengren            91    16 OK Hällen                    14:32          
    4   (0596) Alexander Moberg          91    18 OK Tyr                       14:39          
    5   (0418) Max Peter Bejmer          92    15 Bromma-Vällingby SOK         15:02          
    6   (0381) Jakob Andersson           91    14 Bredaryds SOK                15:03          
    7   (1416) Duncan Birtwistle         92    15 OK Ravinen                   15:09          
    8   (1237) Henrik Olsson             93    15 Täby OK                      15:13          
    9   (0368) Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     15:21          
   10   (0488) Niklas Olsson             91    13 Skåneslättens OL             15:25          
   11   (0566) Joakim Berg               92    15 Bromma-Vällingby SOK         16:03          
   12   (0692) Jonas Borg                93    16 Södertälje-Nykvarn OF        16:10          
   13   (0729) Jonathan Anderson         92    14 Kexholms SK                  17:11          
   14   (0795) Henrik Jonsson            92    17 OK Rodhen                    17:21          
   15   (1434) Jonathan Crickmore        93    15 OK Ravinen                   17:25          
   16   (0634) Hugo Mattsson             92    13 Skåneslättens OL             17:28          
   17   (0835) Fredrik Carlsson          92    16 OK Hällen                    17:29          
   18   (0628) Johan Kristensson         91    13 Skåneslättens OL             17:42          
   19   (0478) Oskar Nordmark            91    15 Järfälla OK                  18:16          
   20   (0739) Martin Carlsson           92    23 Tjällmo-Godegårds OK         18:32          
   21   (1433) Finlay Langan             93    18 OK Tyr                       18:42          
   21   (0787) Mikael Lundstedt          91    10 Sundsvalls OK                18:42          
   23   (0932) Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    18:56          
   24   (0873) Markus Westerlind         91    22 OK Nolaskogsarna             18:57          
   25   (1409) Tobias Beckius            92    18 OK Tyr                       21:43          
   26   (0869) Erik Adriansson           92     3 OK Kåre                      22:36          
   27   (0826) Adam Georgsson            92     7 OK Nackhe                    24:00          
   28   (0238) Christian Tingström       91    16 OK Klemmingen                28:45          

        (1060) Erik Malmberg             93     3 Kvarnsvedens GOIF OK        Felst.          
        (1435) Reinis Grende             92    16 Ärla IF                   Ej godk.          
        (0691) Michael Refors            91    15 Järla Orientering         ej start          
        (0419) Kalle Bergman             92    15 OK Ravinen                ej start          
        (1202) Daniel Wikström           91    18 OK Tyr                    ej start          



D21 Kval A  (3 2800 m                      

    1   (0013) Kajsa Nilsson             82    13 FK Göingarna                 14:54          
    2   (0014) Jenny Johansson           77    20 Ulricehamns OK               15:02          
    3   (0021) Sara Eskilsson            87    15 Haninge SOK                  15:57          
    4   (0005) Annica Gustafsson         83    17 IF Thor                      16:50          
    5   (0051) Elisabeth Hansson         72    15 IFK Lidingös Skid o OK       17:08          
    6   (0040) Emma Andersson            75     6 Sävedalens AIK               17:14          
    7   (0033) Linnea Lidström           86    23 OK Kolmården                 17:21          
    8   (0068) Eva Elfving               82     3 Domnarvets GOIF              17:40          
    9   (0100) Sofia Adolfsson           87     3 OK Kåre                      18:02          
   10   (0055) Louise Göthfors           73     6 Göteborg-Majorna OK          18:12          
   11   (0111) Frida Andersson           86     7 Falkenbergs OK               18:30          
   12   (0120) Maria Andersson           83    15 Järla Orientering            18:31          
   13   (0036) Helena Andersson          85    12 OK Tisaren                   18:52          
   14   (0097) Linda Take                73    18 OK Djerf                     18:57          
   15   (0106) Elin Björkman             86    15 Täby OK                      19:00          
   16   (0189) Annika Björk              76    13 OK Pan-Kristianstad          19:05          
   17   (0064) Jenny Eriksson            81    17 OK Rodhen                    19:07          
   18   (0206) Karin Elfving             82     3 Domnarvets GOIF              19:14          
   19   (0133) Cecilia Kleist            82    23 Linköpings OK                19:31          
   20   (0207) Linnéa Johnsson           87     7 OK Nackhe                    20:08          
   21   (0091) Nadiya Volynska           84     1 OK Orion                     20:23          
   22   (0161) Helena Lidhage            87    20 Ulricehamns OK               20:24          
   23   (0043) Elsa Jansson              88    20 Främmestads IK               20:34          
   24   (0422) Anna Månsson              88     7 OK Löftan                    23:27          
   25   (0848) Emma Dahlskog             84    23 OK Denseln                   24:13          
   26   (0457) Josefin Persson           87    15 Tullinge SK                  26:35          

        (0905) Fanny Fredriksson         85    17 IF Thor                   ej start          
        (0085) Martina Karlsson          88    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
        (0185) Elin Vedin                88    10 Sundsvalls OK             ej start          
        (0162) Ida-Maria Svensson        88     6 Sävedalens AIK            ej start          
        (0025) Simone Niggli-Luder       78    20 Ulricehamns OK            ej start          



D21 Kval B  (3 2800 m                      

    1   (0017) Maria Magnusson           82     6 Sävedalens AIK               15:55          
    2   (0072) Eva Svensson              87     3 IFK Moras OK                 16:00          
    3   (0020) Camilla Berglund          81     6 Sävedalens AIK               16:23          
    4   (0030) Malin Sand                79    15 IFK Lidingös Skid o OK       16:26          
    5   (0009) Johanna Svensson          80    16 OK Hällen                    16:56          
    6   (0093) Karin Boström             84    15 Järfälla OK                  17:32          
    7   (0049) Linda Byström             83    17 IF Thor                      17:44          
    8   (0136) Tiina Laas                86    20 OK Skogshjortarna            18:16          
    9   (0044) Jenny Röjgård             70    23 OK Kolmården                 18:18          
   10   (0328) Sanna Eriksson            87     7 IF Rigor                     18:24          
   11   (0038) Johanna Gunnarsson        82    16 OK Hällen                    18:25          
   12   (0092) Karin Aneland             77     6 IFK Göteborg                 18:38          
   13   (0032) Lina Strand               88     6 Göteborg-Majorna OK          18:46          
   14   (0063) Malin Sand                87    14 IK Hakarpspojkarna           18:55          
   15   (0138) Matilda Andersson         87     3 OK Kåre                      19:13          
   16   (0039) Frida Aspnäs              87    23 OK Kolmården                 19:24          
   17   (0201) Linn Pettersson           87    15 Tullinge SK                  20:00          
   18   (0459) Josefin Bengtsson         88    17 Långhundra IF                20:12          
   19   (0113) Karin Lundberg            80    15 Järfälla OK                  20:36          
   20   (0101) Maria Holmstrand          79     6 IFK Göteborg                 20:39          
   21   (0105) Helena Andersson          78     7 FK Friskus Varberg           21:09          
   22   (0260) Kristina Andersson        86    14 Jönköpings OK                21:10          
   23   (0184) Johanna Jonsson           86    14 IK Hakarpspojkarna           21:12          
   24   (0166) Josefine Carlsson         87    14 SOK Viljan                   21:45          
   25   (0114) Maria Arvidsson           87     6 Göteborg-Majorna OK          23:00          
   26   (0523) Jane Forrest              82    18 OK Tyr                       24:40          
   27   (0950) Lisa Johansson            80    18 OK Tyr                       25:02          

        (0008) Linnea Gustafsson         86    16 OK Hällen                 Ej godk.          
        (0196) Sara Helander             81     3 Domnarvets GOIF           Ej godk.          
        (0080) Ingela Alvmyren           72     7 Halmstad OK               ej start          
        (0062) Linda Larsson             80    15 Järfälla OK               ej start          



D20 Kval A  (2 2500 m                      

    1   (0019) Beata Falk                89    12 Hagaby GoIF                  13:57          
    2   (0142) Johanna Lönnkvist         90    15 Tullinge SK                  14:20          
    3   (0132) Therese Klintberg         90    14 Eksjö SOK                    15:01          
    4   (0202) Sarah Tibell              90    23 Linköpings OK                15:08          
    5   (0144) Kajsa Risby               90     3 OK Kåre                      15:11          
    6   (0126) Alva Olsson               89    21 Västerås SOK                 15:33          
    7   (0263) Magdalena Olsson          90     3 IFK Moras OK                 15:43          
    8   (0174) Elin Ström                90    15 Tullinge SK                  15:54          
    9   (0176) Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               16:00          
   10   (0447) Klara Wingstedt           89    14 IK Hakarpspojkarna           16:45          
   11   (0288) Kristin Skaar             89    20 Ryda SK                      17:06          
   12   (0281) Sanna Svensson            89    20 Främmestads IK               17:13          
   13   (0781) Märta Larsen              89    15 Täby OK                      17:31          
   14   (0330) Frida Forsberg            90    15 OK Ravinen                   17:43          
   15   (0383) Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 17:54          
   16   (0208) Josefin Aronsson          90    12 OK Tisaren                   17:59          
   17   (0227) Maria Westher             90    18 OK Djerf                     18:03          
   18   (0316) Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK          18:44          
   19   (0249) Åsa Holmgren              89    21 Västerås SOK                 19:27          
   20   (0951) Amanda Mattsson           89    10 Sundsvalls OK                19:34          
   21   (0463) Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     21:02          
   22   (0576) Malin Svensson            90    14 IK Vista                     25:52          
   23   (0594) Stina Jeppsson            90    13 Lunds OK                     28:39          
   24   (0797) Isabelle Johansson        90     2 Idefjordens SK               30:09          

        (0400) Lisa Lindström            90    14 Bredaryds SOK             ej start          
        (0217) Camilla Lundgren          89     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0083) Malin Leijon-Lind         89    23 OK Kolmården              ej start          
        (0057) Anna Forsberg             90    23 OK Kolmården              ej start          



D20 Kval B  (2 2500 m                      

    1   (0023) Jenny Lönnkvist           89    15 Tullinge SK                  13:43          
    2   (0134) Lilian Forsgren           90    12 OK Tisaren                   14:29          
    3   (0107) Emeli Pettersson          90    15 Tullinge SK                  14:36          
    4   (0031) Kristin Löfgren           89    15 Järfälla OK                  14:49          
    5   (0095) Katarina Svahn            90     3 IFK Moras OK                 14:52          
    6   (0195) Hanna Axelsson            89    14 IK Hakarpspojkarna           15:17          
    7   (0169) Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               15:27          
    8   (0137) Anna Bachman              90    15 Täby OK                      15:31          
    9   (0209) Lisa Rönnols              90    15 Täby OK                      15:52          
   10   (0150) Jenny Bengtsson           90    17 Långhundra IF                16:06          
   10   (0182) Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     16:06          
   12   (0237) Marie Pettersson          89    18 OK Djerf                     16:07          
   13   (0272) Ida Hedman                89    16 OK Hällen                    16:10          
   14   (0273) Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               16:43          
   15   (0310) Terese Wängdahl           89    23 Linköpings OK                16:58          
   16   (0211) Lisa Larsen               90    15 Täby OK                      17:09          
   17   (0306) Julia Frisk               89     1 OK Orion                     17:50          
   18   (0350) Lisa Hallberg             90     3 IFK Moras OK                 17:55          
   19   (0248) Benita Hansson            90     4 Gotlands Bro OK              18:18          
   20   (0497) Hanna Johansson           90    18 Skattkärrs IF                19:17          
   21   (0407) Emma Lindgren             89     4 Visborgs OK                  19:55          
   22   (0334) Lina Larsson              90    20 Vänersborgs SK               20:05          
   23   (0612) Charlotte Ihrfors         89    17 OK Linné                     20:30          
   24   (0952) Michaela Procházková      89     3 OK Kåre                      20:43          
   25   (0653) Sara Nilsson              90    12 OK Tisaren                   21:04          

        (0473) Lisa Borssén              90     2 OK Kroppefjäll            Ej godk.          
        (0443) Åsa Lindström             90    14 Bredaryds SOK             ej start          
        (0859) Carin Reinholdsson        89    17 IF Thor                   ej start          



D18 Kval A  (3 2300 m                      

    1   (0041) Tove Alexandersson        92     3 Stora Tuna OK                12:39          
    2   (0254) Maria Nordström           91     5 Gävle OK                     13:10          
    3   (0251) Lovisa Adolfsson          92    15 Tullinge SK                  14:24          
    4   (0357) Karin E. Gustafsson       92    12 Hagaby GoIF                  14:37          
    5   (0327) Kajsa Hammarström         92    16 OK Hällen                    14:50          
    6   (0926) Laura dAngelo             94    15 Attunda OK                   15:19          
    7   (0467) Kristin Schyberg          92     7 Fjärås AIK                   15:26          
    7   (0213) Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     15:26          
    9   (0323) Lisa Andersson            92    16 Ärla IF                      15:38          
   10   (0298) Amy Rankka                91    23 Linköpings OK                15:39          
   11   (0431) Lise Mortensen            91    17 Långhundra IF                15:46          
   12   (0932) Isabel Sá                 92     7 OK Löftan                    15:48          
   13   (0296) Emma Bergman              91     1 OK Skogsfalken               15:59          
   14   (0947) Joanna Shepherd           92    15 OK Ravinen                   16:09          
   15   (0494) Anette Önerud             92    15 OK Ravinen                   16:33          
   16   (0402) Lisa Kalered              91    23 Skogspojkarnas OK            17:06          
   17   (0301) Amilia Björklund          93     6 Sävedalens AIK               17:15          
   18   (0578) Anna Sjöström             91    13 Lunds OK                     17:47          
   19   (0432) Pernilla Petersson        91    14 Burseryds IF                 17:55          
   20   (0948) Kirsty Coombs             92    15 OK Ravinen                   17:59          
   21   (0192) Kristin Hylander          91    16 Nyköpings OK                 18:00          
   22   (0351) Maria Björklund           92     3 Bjursås OK                   18:19          
   23   (0953) Bettina Hoelgaard         93    16 Ärla IF                      18:35          
   24   (0629) Linda Westerberg          92    20 Trollhättans SOK             18:44          
   25   (0464) Bente Rost                91     8 Alfta-Ösa OK                 19:03          
   26   (0493) Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               19:12          
   27   (0574) Amanda Hallén             91    20 Trollhättans SOK             19:40          
   28   (0514) Lovisa Falk               91    12 Hagaby GoIF                  20:13          
   29   (0374) Elin Sundqvist            91    15 Tullinge SK                  20:48          
   30   (0634) Anna Olsson               93    20 Tibro OK                     20:52          

        (0515) Anna Birkestål            91    21 Köping-Kolsva OK          ej start          
        (0380) Ylva Gunnarsdotter        92    14 Tenhults SOK              ej start          
        (0409) Stefanie Andersson        92    14 Vimmerby OK               ej start          



D18 Kval B  (3 2400 m                      

    1   (0050) Linnea Martinsson         91    18 OK Tyr                       13:43          
    2   (0456) Hilda Forsgren            93    15 Täby OK                      14:34          
    3   (0158) Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 14:51          
    4   (0499) Ance Rusova               92    14 Eksjö SOK                    14:53          
    5   (0933) Mariana Moreira           92     7 OK Löftan                    15:02          
    6   (0308) Rebecka Heinrup           92    15 Tullinge SK                  15:11          
    7   (0384) Amanda Thellsén           93    23 OK Roxen                     15:21          
    8   (0359) Julia Lauri               92    12 OK Tisaren                   15:23          
    9   (0318) Hanna Axelsson-Meyerson   92    17 OK Linné                     15:56          
    9   (0562) Sara Lundsten             92    11 Vittjärvs IK                 15:56          
   11   (0644) Helena Markstedt          93    15 OK Södertörn                 16:12          
   12   (0332) Elna Forsberg             91    14 Värend GN OL                 16:54          
   13   (0468) Hanna Björklund           92     3 OK Kåre                      17:13          
   14   (0401) Hanna Westerberg          91     6 Göteborg-Majorna OK          17:15          
   15   (0267) Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  17:16          
   16   (0949) Katrin Harding            93    15 OK Ravinen                   17:20          
   16   (0888) My Martinsson             92    18 OK Tyr                       17:20          
   18   (0348) Annie Forsberg            92    15 OK Ravinen                   17:24          
   19   (0511) Rebecca Bejbom            91     2 Uddevalla OK                 17:26          
   20   (0946) Abi Longhurst             92    15 OK Ravinen                   17:28          
   21   (0433) Maria Bois                91     3 Malungs OK Skogsmårdarna     18:15          
   22   (0287) Moa Johanson              91    20 OK Skogsstjärnan             18:26          
   23   (0621) Lisa Reichenberg          92     2 Idefjordens SK               19:11          
   24   (0372) Erika Rovina              91     1 OK Skogsfalken               19:48          
   25   (0954) Klára Petrácková          92     3 OK Kåre                      19:53          
   26   (0428) Frida Nilsson             91    13 Skåneslättens OL             20:25          
   27   (0581) Ronja Arvidsson           91    13 Skåneslättens OL             20:50          
   28   (0492) Julia Bergström           91    16 Nyköpings OK                 21:04          
   29   (0223) My Westlund               91    18 OK Tyr                       21:40          

        (0410) Erika Hugoson             92    14 Nässjö OK                 ej start          
        (0521) Linn Johansson            91    15 OK Ravinen                ej start          
        (0235) Linda Lindkvist           93    23 OK Denseln                ej start          



D18 Kval C  (3 2400 m                      

    1   (0145) Johanna Olsson            91    15 Täby OK                      14:09          
    2   (0224) Malin Sandström           91    15 Järla Orientering            15:11          
    3   (0337) Linn Grälls               91     3 OK Kåre                      15:17          
    4   (0955) Julia Bauer               92    14 Eksjö SOK                    15:22          
    5   (0501) Joline Ingelsson          92     5 OK Hammaren                  15:23          
    6   (0285) Lovisa Onsbring Gustafs   91    16 Eskilstuna OL                15:24          
    7   (0311) Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     15:31          
    8   (0558) Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     15:37          
    9   (0386) Linnéa Wiking             91     3 OK Kåre                      15:38          
   10   (0887) Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK                15:54          
   10   (0411) Sara Jonsson              92    20 OK Klyftamo                  15:54          
   12   (0370) Klara Hall                91    15 Järla Orientering            16:03          
   13   (0347) Frida Gustafsson          91    14 Jönköpings OK                16:22          
   13   (0934) Joana Costa               92     7 OK Löftan                    16:22          
   15   (0450) Frida Emanuelsson         91     3 Domnarvets GOIF              16:24          
   16   (0956) Klára Procházková         94     3 OK Kåre                      16:37          
   17   (0362) Caroline Lennartsson      91    20 OK Skogsstjärnan             17:01          
   18   (0472) Johanna Sarenmark         92     3 Leksands OK                  17:31          
   19   (0531) Josefin Bengtsson         91    18 OK Tyr                       17:32          
   20   (0435) Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                    17:42          
   21   (0945) Sophie Kirk               92    15 OK Ravinen                   17:53          
   22   (0231) Anna Gustafsson           91    14 Jönköpings OK                18:10          
   23   (0651) Sofia Forngren            93    17 OK Enen Enköping             18:40          
   24   (0597) Erika Knutsson            92    14 Nybro OK                     18:44          
   25   (0426) Marie Spångmyr            92     3 Leksands OK                  18:55          
   26   (0487) Emma Jonsson              92     8 Forsa OK                     18:56          
   27   (0396) Alexandra Sundgren        91    17 Vallentuna-Össeby OL         19:15          
   28   (0317) Beatrice Gustavsson       91    14 OK Bävern                    19:22          
   29   (0616) Cecilia Emanuelsson       91    15 IFK Lidingös Skid o OK       19:46          
   30   (0269) Ida Hylander              92    16 Nyköpings OK                 21:31          

        (0506) Maria Johansson           92     2 OK Skärmen                j fullf.          
        (0065) Anna Segersson            91    23 OK 64 Torpa               ej start          



D18 Kval D  (3 2400 m                      

    1   (0122) Ida Lindkvist             91    23 OK Denseln                   15:17          
    2   (0121) Helena Karlsson           92    15 Bromma-Vällingby SOK         15:18          
    2   (0276) Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  15:18          
    4   (0228) Christina Løvald Hellbe   91    15 Täby OK                      15:44          
    5   (0346) Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     15:45          
    6   (0943) Charlotte Watson          93    15 OK Ravinen                   16:08          
    7   (0278) Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK                16:17          
    8   (0366) Ida Forsén                91    15 Tullinge SK                  16:44          
    9   (0484) Klara Alm                 92    17 Länna IF                     16:55          
   10   (0788) Julia Ohlsson             94     2 Uddevalla OK                 16:56          
   11   (0541) Elin Olsson               93    20 Tibro OK                     17:14          
   12   (0229) Alexandra Bjärrenholt     93    17 Rånäs OK                     17:15          
   13   (0474) Lovisa Persson            91    12 OK Tisaren                   17:22          
   14   (0957) Karin Svensson            94    23 Finspångs SOK                17:28          
   15   (0436) Sofia Grawé               92    16 Ärla IF                      17:38          
   16   (0503) Ellinor Karlsson          91    14 IK Hakarpspojkarna           17:40          
   17   (0344) Carin Rosander            91    23 Finspångs SOK                17:47          
   18   (0387) Sofie Hansen              91    13 Skåneslättens OL             18:05          
   19   (0944) Aine McCann               93    15 OK Ravinen                   18:08          
   20   (0421) Stina Skyttner            92     8 Forsa OK                     18:13          
   20   (0315) Elisabeth Ahlgren         91    15 Täby OK                      18:13          
   22   (0439) Frida Erkers              92     3 Leksands OK                  18:44          
   23   (0367) Cajsa Grape               91     3 Stora Tuna OK                18:58          
   24   (0600) Emilia Henrysson          92    20 Tibro OK                     19:06          
   25   (0505) Therese Enenge            93    20 Bredareds IF                 19:07          
   26   (0313) Malin Andersson           91    22 OK Nolaskogsarna             19:24          
   27   (0751) Moa Enmark                94     5 Gävle OK                     19:39          
   28   (0392) Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     19:54          
   29   (0412) Amanda Eklund             91    17 Rånäs OK                     20:21          
   30   (0540) Linnea Gustavsson         93     2 Uddevalla OK                 20:23          
   31   (0604) Sara Karlsson             91    20 OK Skogsstjärnan             24:45          
   32   (0958) Natalie Josefsson         91    16 OK Hällen                    25:36